Dünyanın sonu SUV modeler yüzünden gelecek! İşte nedeni!


Araba alıcıları, benzinli muadilleriyle birlikte elektrikli SUV’lara akın ederken, süper boyutlu EV’ler de kendi çevresel zorluklarını yaratıyor.

Binek araçlardan kaynaklanan kirliliği azaltmak söz konusu olduğunda daha büyük, daha iyinin tam tersidir. SUV’ler, orta büyüklükteki arabalardan ortalama daha fazla yağ yakıyor. Elektrikli SUV’lar aynı zamanda diğer EV’lerden daha büyük piller gerektiriyor ve uzmanlar şimdiden lityum iyon pillere yönelik hızla artan talebi karşılamak için yeterli ham maddeye sahip olmayacağımız konusunda uyarıda bulunuyor.

Bununla birlikte, SUV’ler 2022’de küçük emsallerini geride bıraktı. Geçen yıl otomobil satışları genel olarak yaklaşık %0,5 oranında düşerken, SUV satışları %3 arttı ve küresel otomobil satışlarının %46’sını oluşturdular.

Bu popülerlik daha fazla kirlilik anlamına geliyor. Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) analizine göre, dünya çapında SUV’lerden kaynaklanan karbondioksit emisyonları muazzam bir eşiğe ulaşmaya yakın: yılda yaklaşık 1 milyar ton karbondioksit. Karşılaştırma olması açısından, bu, İngiltere’nin 2021’de pompaladığı iklim kirliliğinin neredeyse iki katı. SUV olmayan binek otomobillerin yakıtı için petrol talebi 2021 ile 2022 arasında sabit kalırken, küresel SUV petrol tüketimi günde 500.000 varil arttı.

Dünyanın sonu SUV modeler yüzünden gelecek! İşte nedeni!

İklim değişikliğinin önemli ölçüde kötüye gitmesini önlemek için bu sayıların önemli ölçüde düşmesi gerekiyor. Paris iklim anlaşmasının hedeflerine ulaşmak, ülkelerin iklim kirliliğini on yılın sonuna kadar yarı yarıya azaltmasını ve 2050 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonuna ulaşmasını gerektiriyor.

Ulaşım, önemli bir iklim kirliliği kaynağı ve dünyanın enerjiyle ilgili sera gazı emisyonlarının yaklaşık dörtte birinden sorumlu. IEA’nın daha önce planladığı gibi, Paris anlaşmasında belirtilen hedeflere ulaşmak için, 2030’da satılan araçların yaklaşık % 60’ının elektrikli olması gerekiyor.

Çok daha fazla insan elektrikli araç satın alıyor ve satışlar 2022’de %60 arttı. Ve ilk kez, geçen yıl satılan tüm EV’lerin yarısından biraz fazlasını elektrikli SUV’lar oluşturdu. Otomobil üreticilerinin serilerine çok daha fazla elektrikli SUV eklediğini düşünürsek bu hiç de şaşırtıcı değil. Mevcut 400’den fazla elektrikli otomobil modelinin kabaca %55’i SUV.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

On Key

Related Posts