Januar 2023

הפרויקטים של הזוכים השנה כוללים סיור מציאות מדומה בעיר אנגקור ואט בימי הביניים, ארכיון דיגיטלי של אדריכלות נעלמת בקניה, מחקרים על שסעים בין-דתיים לאחר השואה, מין ופוליטיקה בניגריה הקולוניאלית ומעורבות של נשים לבנות בבעלות על עבדים בדרום ארצות הברית.

פרס דן דוד, פרס ההיסטוריה הגדול בעולם, הפועל באוניברסיטת תל אביב, הכריז היום על הזוכים לשנת 2023. בין תשעת הזוכים פורצי הדרך מכל רחבי העולם גם חוקרת הדתות הישראלית כרמה בן יוחנן מהאוניברסיטה העברית בירושלים. הפרסים יוענקו לזוכים בטקס פרס דן דוד שיתקיים באוניברסיטת תל אביב ב-17.

“הזוכים שלנו מייצגים את הדור הבא של ההיסטוריונים”, אמראריאל דוד, חבר הועד המנהל של הפרס ובנו של המייסד,דן דוד: “הם משנים את הבנתנו של העבר על ידי הצגת שאלות חדשות, התמקדות בנושאים שלא נחקרו דיים ושימוש בשיטות חדשניות. רבים מהזוכות והזוכים שהצגנו היום נמצאים עדיין בשלבים המוקדמים של הקריירה שלהם, אבל הם כבר מאתגרים את צורת החשיבה שלנו על היסטוריה. הבנת העבר על כל מורכבותו, היא קריטית להארת ההווה ולהתמודדות עם אתגרי העתיד”.

Veröffentlichungsdatum 2023 :

סהיד אדרינטו(Saheed Aderinto) –היסטוריון ניגרי, פרופסור באוניברסיטה הבינלאומית של פלורידה בארה”ב. חוקר נושאים ייחודיים כגון מין, רובים, בעלי חיים ומוסיקה. הוא בוחן באמצעותם סוגיות של זהות בחברה הקולוניאליסטית של אפריקה המודרנית, ובמיוחד שאלות על מי הוא נתין קולוניאלי.

אנה אנטיץ’(Ana Antik) – היסטוריונית שבוחנת את הקשר בין פסיכיאטריה, פוליטה ואלימות, במיוחד תחת הנאצי והמשטר הקומונוני ביwor משטרwor. “

כרמה בן יוחנן, האוניברסיטה העברית.  צילום: אביגיל פיפרנו-באר
כרמה בן יוחנן, האוניברסיטה העברית. צילום: אביגיל פיפרנו-באר

כרמה בן יוחנן (Karma Ben Johanan)-חוקרת דת מהאוניברסיטה העברית בירושלים, שבוחנת את ההיסטוריה שלים בין-דתים ותוך-דתיה בעים בודרני. מחקרה העיקרי עוסק בתפיסות דתיות של היחסים בין יהודים ונוצרים אחרי השואה, תוך התמקדות בשיחות הפנימיות שאנשי דת נוצריים מקיימים על יהודים מצד אחד ובשיחות הפנימיות שרבנים אורתודוקסיים מקיימים על נוצרים מן הצד השני.

אליס ברטון(Elis Burton) – היסטוריונית של המדע במזרח התיכון מאוניברסיטת טורנטו בקנדה. בוחנת את התפתחות חקר הגנטיקה בארצות במזרח התיכון, בהן איראן, טורקיה, ישראל ומצריים. היא מדגימה כיצד מדענים שעסקו בתחומים הללו היו מצד אחד חלק מתנועה מדעית בינלאומית ומהצד השני מעורבים בצמיחה שלהו & יkunft.

סטפני ג’ונס-רוג’רס(Stephanie Jones-Rogers) – היסטוריונית שמתמחה בקשרים החברתיים, הכלכליים והמשפטיים של נשים לעבדות בדרום ארה”ב ולסחר העבדים הטרנס-אטלנטי. מחקרה הראשון עשה שימוש בעדויות של עבדים לשעבר שתועדו בשנות ה-30 וה-40 של המאה ה-20 כדי להראות כיצד נשים לבנות היו מעורבות באופן פעיל בבעלות על עבדים בדרום לפני מלחמת האזרחים.

קריסטה גוף(Krista Goff) – מרצה באוניברסיטת מיאמי שבפלורידה, ארה”ב. מחקריה מתמקדים במיעוטים אתניים בברית המועצות ובמיוחד ביחס למיעוטים-בתוך-מיעוטים ברפובליקות הסובייטיות. היא בוחנת כיצד בני קבוצות אתניות שזכו להכרה מוגבלת על ידי המשטר הסובייטי, כמו הכורדים ובני הטאליש, בנו לעצמם זהות קבוצתית בתוך רפובליקות אתניות כמו אזרביera’ן.

צ’או טאיאנה מאינה(Chao Tayiana Maina) – מומחית במדעי הרוח הדיגיטליים, שעובדת על דרכים שונות להשתמש בכלים ממוחשבים על לשמר דע ידע היסטais, להנג & לקלק & רחבלק רחב aster רחב רחב רחב רחב רחב רחב רחב רחב רחב רחב רחב haltung לק רחבcker. היא ע היא המייסדת שלAfrikanisches digitales Erbe;

אדם קלולו(Adam Clulow) – ח ” הוא פרופסור באוניברסיטת טקסס, אוסטין בארה”ב.

אניטה רדיני (Anita Radini)-ביו-ארכיאולוגית איטלקיה שפיתחה שיטה חדשנית ופורצת דרך לחקור אתיות האבק והלכלוך שהצטברו בשינ & עתיק עתkunft. היא משתמשת בשיטה ז מרצה ביוניברסיטי קולג’, דבלין שבאירלנד.

“הענקת פרסי דן דוד מדי שנה, באוניברסיטת תל אביב, לחוקרים מצטיינים מרחבי העולם שחוקרים את העבר מהיבטיו השונים, מהווה הזדמנות יוצאת דופן להפנות זרקור על אנשים, מקומות ורעיונות, וללמוד מן העבר גם למען העתיד,” צייןפרופ’ אריאל פורת, נשיא אוניברסיטת תל אביב ויושב ראש הועד המנהל של פרס .

“צריך להפיץ את התובנות על העבר בכל קהילה”, אמרפרופ’ אביעד קליינברג, היסטוריון וחבר הועד המנהל. “כולנו חולקים עבר. כולנו מעצבים את העתיד. הידע על העבר – היסטורי, לא מיתולוגי – שייך לכולם. תרבות שאינה מבינה את עברה היא כמו אדם עם אמנזיה קשה. האמנזיה גורמת לאדם לשאת בתוצאות העבר, ללא מודעות אליו וללא יכולת להתחמק ממנו”.

תשעת הזוכים השנה בפרס דן דוד נבחרו מתוך מאות מועמדים שהוגשו על ידי עמיתים, מוסדות והציבור הרחב בתהליך הגשה פתות ו appצesse פת פתlassen פתוצ ו appצesse. הזוכים נבחרים על ידי ועדה בינלאומית של מומחים המשתנה מדי שנה. ” רשימה מלאה של חברי ועדת הבחירה של פרס דן דוד לשנת 2023 זמינהכאן.

” ב -2021 הושק פרס דן דוד מחדש תוך התמקדות במחקר היסטורי, כהוקרה למחויבותו של ppe & stung לתחומי ההera סטוריה וwor. כיום, הפרס מוענק לחוקרים בראשית דרכם המקצועית, במטרה לסייע לאקדמאים ולהיסטורים & צroh בlassen שבה שבה תמה תמה תמה תמה תמה תמה תמה תמה תמה תמה תמה תמה תמה תמה תמה תמה תמauber.

עוד בנושא באתר הידען:

  • “סודות ממטבחו של היסטוריון”
  • המדריך המלא לנוסע בזמן
  • הטכנולוגיה בשירות הארכיאולוגיה
  • Januar 2019
  • מבט מעמיק בשאריות סופרנובה מאפשר להבין את המתרחש בעת מותו של כוכב

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

On Key

Related Posts